Mindig vidáman állt hozzá helyzetéhez a látványosságként turnézó „háromlábú ember”
A különféle testi deformitásokkal, fogyatékosságokkal rendelkező emberek bizarr „látványosságként” való mutogatása napjainkra szerencsére eltűnt a világ nagy részén, a 19. században azonban valóságos aranykorukat élték a kiszolgáltatott helyzetben lévőket ily módon kihasználó mutatványosok. Leghíresebb közülük P.T. Barnum, aki évtizedeken…
„Ha minden terv megvalósul, akkor lesz teljes a Városliget”
A park közelében töltötte gyerekkorát, és vannak emlékei a Ligetről még a háborús pusztítás előtti időkből. Ugyan már 13 éve Nagykanizsán él, a Liget Budapest Projekt alakulását kezdettől figyelemmel kíséri, és annak megvalósulását történelmi lehetőségnek tartja. A projekt érdekében petíciót indító Szabó Lászlóval beszélgettünk.
Négy hadsereg megszállása alatt is élte tovább megszokott hétköznapjait a román főváros
103 évvel ezelőtt, 1916. december 6-7-én foglalták el az Európa egyik legmodernebb erődrendszerével rendelkező Bukarestet a magyar alakulatokat is magába foglaló központi hatalmak hadseregei - miután megakadályozták a mélyebb román benyomulást Magyarországra. A román front különlegességét az adja, hogy a két szembenálló…
Rémes mikulásjelmezek a cukormáz nélküli 20. századból
Hosszú, fehér szakáll, hatalmas csizma, prémes kabát… a jóságos Mikulás alakját mindenki szereti. Ám a gyerekek félelme sem alaptalan: tekintsünk csak vissza a múlt század „Mikulásaira”! A majdnem 1800 éve élt Szent Miklós tevékenységével igyekezett sok örömet okozni, és teszi azt most is, az évszázadokon át fennmaradt legendáján…
Az elmúlt ezer év hadi- és vadászfegyverei láthatók a Nemzeti Múzeumban
Ezer év történeti fegyvereiből és vadászati eszközeiből nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban csütörtökön Budapesten. Az Acél és Szív című kiállítás anyaga három magyar magángyűjtemény több mint 450 műremekét mutatja be. A honfoglalástól a 19. századig vonultatja fel a különböző korszakok hadászati és vadászati eszközeit.
Édességekkel küzdöttek a háború borzalmai ellen az amerikai „fánkos babák”
A történelem során a nők által a háborúkban játszott szerep rendre háttérbe szorul, mivel a harci cselekményekben túlnyomórészt férfiak vesznek részt. A modern kor fegyveres konfliktusaiban leggyakrabban a sebesültekkel foglalkozó ápolókként tűnnek fel, ritkábban pedig a harcmezőn – férfi társaik kétkedése és az eléjük gördített más akadályok…
Nem csak csodatetteiről és adományairól, de egy eretneknek lekevert pofonról is elhíresült Szent Miklós
A katolikus egyház december 6-án emlékezik meg Szent Miklós püspökről, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetével a karácsony előhírnöke. Ez a nap egyben a gyermekek által annyira várt Mikulás-ünnep is. A Szent Miklós nagylelkűségéhez és kedvességéhez fűződő történetek nyomán alakult ki a Mikulás-kultusz, mint népszokás. (A Mikulás a…
A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
Miközben Budapest utcáin még dübörögtek a tankok, és a szovjet elnyomók elleni egyenlőtlen küzdelem már temérdek áldozatot követelt, addig a véres események helyszínétől 15 ezer kilométerre a magyar válogatott 63 évvel ezelőtt, 1956. december 6-án a melbourne-i olimpiai vízilabdatorna hatos döntőjében lényegesen kiegyenlítettebb viszonyok…
A botrányos, de ellenállhatatlan táncosnő, aki Liszt Ferencet és a bajor királyt is elcsábította
Képzett táncosnő lett volna, ahogy önéletrajzában állította? Vagy inkább könnyű, kitartott nőcske, aki remekül keverte az igazságot a nyilvánvaló hazugságokkal? Királyi szerető, aki olyan férfiakat csavart az ujja köré, mint a zeneszerző Liszt Ferenc, az író Alexandre Dumas és a bajor uralkodó, I. Lajos? Művelődéstörténészek szerint leginkább „cele
Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
A francia császár halála után majd’ kétszáz évvel is elevenen él bennünk a „tény”, miszerint Napóleon alacsony volt. A nem éppen szálfatermetű emberek kisebbrendűségi érzését magában foglaló tünetegyüttest ma is Napóleon komplexusnak nevezzük, amelynek lényege, hogy a „szenvedő alanyok” a hiányzó centiket domináns viselkedéssel…
Hollywood helyett Angliában találta meg számítását az Oscar-díjas magyar rendező
Pressburger Imre magyar származású Oscar-díjas angol forgatókönyvíró, filmrendező és producer 117 éve, 1902. december 5-én született Miskolcon. A Brit Filmintézet 1978-ban különdíjjal emlékezett meg Pressburger és Michael Powell együttműködéséről, 1982-ben a velencei filmfesztiválon életművükért Arany Oroszlán díjat kaptak.
Ragyogó napsütésben nyelte el nyomtalanul a gyakorlatozó repülőrajt a Bermuda-háromszög
„Minden gép sorakozzon fel egymáshoz közel… kényszerleszállást kell végrehajtanunk a tengeren, esetleg a szárazföldön… amikor az egyik gépben kevesebb, mint 10 gallon üzemanyag marad, mindannyian landolni fogunk” – hallhatták a zavaros üzenetet 1945. december 5-én délután 6 óra 20 perckor a Fort Lauderdale-i katonai bázis légiirányító…