Az orosz da Vinci…
A valaha volt egyik legnagyobb tudósát küldte a halálba a sztálini diktatúra 1937 végén. Pavel Alekszandrovics Florenszkij orosz ortodox teológus, matematikus, filozófus, villamosmérnök és feltaláló volt egy személyben. A születésnapján emlékezünk az örmény származású férfira, akit követői gyakran hasonlítottak a középkor nagy zsenijéhez,…
Egy tragikus sorsú, elfeledett író
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal a szépreményű, ám az irodalom pártirányításában íróhoz méltatlan szerepet vállaló, majd meghasonlottan a halálba menekülő, mára elfeledett Alekszandr Fagyejevet idézi meg. Emlékeznek még az Ifjú gárdára?
Moszkvának már nincsenek illúziói
Az orosz-amerikai kapcsolatok olyan rosszak, hogy ezen sokat rontani már nem nagyon lehet. Moszkvának a viszony javulását illetően egy ideje már nincsenek illúziói, így Vlagyimir Putyin azt is megengedhette magának, hogy csak az utolsók között gratuláljon a győzelméhez Joe Bidennek. Ennek ellenére a retorika keményedése mellett az sem…
Mit hoz Biden a Balkánnak?
Aligha kétséges, hogy az új washingtoni adminisztráció számára azért fontos a Balkán, hogy visszaszorítsák itt az orosz befolyást. Ehhez persze az itteni országoknak is lesz néhány szavuk.
A megkerült fejsze
Pető Zoltán gondolatai a #moszkvatérnek a margón kívülre
Mi vár az orosz hadseregre 2021-ben?
Az orosz hadsereget évek óta érintő átalakulás és modernizáció idén tovább folytatódik, biztosítva Oroszország védelmét illetve hozzájárulva Moszkva nagyhatalmiságához. Mindezek mellett az elmúlt év kihívásai 2020-hoz hasonlóan jelentős fejtörést okoznak majd az orosz hadvezetésnek, mely a megváltozó geopolitikai környezettel is kénytelen…
Egy „csempész” vallomásai
Emlékeznek még a Zenit fényképezőgépre, a Siljalis televízióra, a lábbal hajtható Moszkvicsra vagy a kaviárra? Értékes „csempész áruk” voltak a kint tanuló, dolgozó vagy éppen turistaként a Szovjetunióból hazatérők poggyászában. Emlékek, amelyeket elsodort a fogyasztói társadalom.
Csernobilt túlélte, a kovidba belehalt
A koronavírus nem válogat. Nemcsak az átlagpolgárt viheti el, de magával ragad politikusokat, művészeket, pénzmágnásokat is. Most egy Csernobilt túlélt hőst terített le. Nyikolaj Antoskin 78 éves volt.
Mit akar Kijev a „krími platformmal”?
Az ukrán hatalom olyan nemzetközi koalíció létrehozását tűzte ki célul, amely napirenden tartja a krími kérdést, és diplomáciai eszközökkel segíti a félsziget visszaszerzését. A kezdeményezés megpróbálja felülírni a minszki megállapodást vagy a normandiai keretek, így nem a válság megoldását, sokkal inkább a konfliktus élezését szolgálja.…
Nők a moszkvai metróban
Immár a nők is vezethetnek metrót a moszkvai metróban, miután a munkakör lekerült a nők foglalkoztatását tiltó szakmák listájáról. Ennek kapcsán felvillantjuk azt is, milyen volt a dolgozó nő ideálja a szocializmusban.
Mit kezd a Kreml Navalnijjal?
A játszma. A tervek szerint a vasárnap esti órákban száll le Moszkvában az a berlini gép, amelyen Alekszej Navalnij visszatér Oroszországba. Letartóztatják-e a hatóságok az ellenzéki politikust, avagy a fenyegetések ellenére engedik szabadon belépni az országba. Így aztán egy darabig még mindenképpen még várni kell arra, hogy Navalnijból…
Merre tart az orosz nyelv?
Az orosz nyelv státusza a rendszerváltozás után gyökeresen változott meg hazánkban és számos külföldi országban egyaránt. A kilencvenes évek elején-közepén tapasztalt súlyos visszaesés és népszerűségvesztés ellenére is az orosz nyelvi képzésben dolgozó hazai szakemberek jelentős része az orosz nyelv további sorsát illetően az…
Túlhatalom, digitális szegregáció, mélyállam…
Heti tükör. Ezen a héten is a Capitoliumnál történtek lázában égett a világsajtó. Pontosabban az utána Donald Trump ellen megkezdődött boszorkány üldözés, és a közösségi médiában tomboló cenzúra volt a központi téma. Ezúttal azt néztük meg, miként látja, illetve láttatja mindezt az úgynevezett alternatív média. Mint kiderül, azért vannak dolgok,…
Stratégia helyett halogatás az ukrán külpolitikában
Ukrán szakértők szerint az ország külpolitikájának legfőbb problémája a stratégiai koncepció hiánya. Valóban. Némi iróniával azt is mondhatjuk, hogy az elmúlt években az ukrán külügy csak volt konzekvens, hogy kiélezze a szomszédjaival a viszonyt. Egyáltalán nem világos ugyanakkor, hogy milyen stratégiával közeledne a legkülönfélébb országokhoz.…
Trianontól a Don-kanyarig
Gyermekkorom hosszú téli estéin sokszor hallottam a Don-kanyarról. Szájtátva figyeltem keresztapám történeteit a kegyetlen orosz télről, a háború, a menekülés borzalmairól, s azokról a falubeliekről, akik sohasem tértek haza a Dontól. Az iskolában azonban a 2. magyar hadseregről, a 200 ezer megalázott hétköznapi hősről vagy inkább áldozatról…